COMMITTEE MEMBERS 

For contact information please see under About Us:  Board of Directors and Committee Chairs.  A contact form is available for you to email your questions.

https://wallacetownfair.ca/board-of-directors/

 AMBASSADOR PROGRAM

Chair: Anna Tokarz
Committee: Diane Brown, Murranda McCallum, Delaney Leitch

4-H
Chair: Sheri Lackey                                                                                                                                                                                                                                    Committee: Ivan Lackey

CATTLE
Chair:                                                                                                                                                                                                                                                              Committee:  Spencer Payne, Ida McCallum, Carol Campbell, 4-H Leaders:Dave McKillop and Cassie Taylor and Ian McCallum

CULINARY ARTS
Chair: Ida McCallum                                                                                                                                                                                                                                  Committee: Grace Campbell

DEMOLITION DERBY
Chair: Tracy Trudell 
Committee:  Kelsey McConnell, Diane Brown and Dan McKillop – Announcers

FIELD CROP AND VEGETABLES (Roots and Grains Building)
Chair: Eric Johnson                                                                                                                                                                                                                                    Committee: Bob Carder, Nancy Carroll, Teresa Nesic

FLOWERS                                                                                                                                                                                                                                                        Chair: Lin McCann 519-859-2534                                                                                                                                                                                                       Committee:  Rosemary Leitch, Jan Zettler, Jackie Littlejohn, Barb Trudell, Sheila Kalita 

GATES
Chair: Tracy Trudell 

HOMECRAFT- EXHIBIT HALL
Chair: Lin McCann                                                                                                                                                                                                                                        Committee: Marguerite Boyd, Grace Campbell, Ida McCallum, Sonja Hall, Phyllis McNeil

 

 

 JUNIOR FAIR
Chair: Tracy Trudell

Committee: Diane Brown, Carol Campbell, Kim Carder, Susan Hull, Kayla McGrath, Tricia DeSando, Shirley Mullin, Deb Page, Nikki Ross, Laura Tufford

TRUCK AND TRACTOR PULL
Chair: Kelsey McConnell  

SWOPTA-  Connor Cook – 519-384-0595 or Email: Website: swopta.com

Committee: Gerald Boyd, Carol Campbell, Joe Lorefice, Ian McCallum

NEEDLECRAFT
Chair: Lin McCann 

Committee: Marguerite Boyd, Phyllis McNeil, Sonja Hall 

OUTDOOR DISPLAYS
Chair: Bruce McCann                 Co Chair:  Nancy Carroll 

Committee:  Don Bobier, Lin McCann

PET SHOW
Chair: Donna Good   
Committee: Virginia Good, Jackie Lidster, Linda Williston, Rosemary Murray

SHEEP
Chair: Sheri Lackey

Committee: Bruce, Dawn and Cody MacKinnon, Ivan Lackey, Eric Johnson, Murranda McCallum, Gerald Boyd, Tricia DeSando

OUTDOOR VENDORS
Chair: Carol Campbell 

Co-Chair: Gerald Boyd 

WINE
Chair: Kim Carder 

Committee: Lin McCann, Brenda Myers, Kevin Beattie